Medovina
Medovina je nápoj, který pili již staří Čechové. Vzniká alkoholovým kvašením roztoku medu za přítomnosti kvasinek. Medovina se vyrábí buď za tepla, nebo za studena, což je dáno použitou technologií a druhem kvasinek.
Medovina za tepla
Před započetím výroby je nutno připravit ze zakoupených kvasinek tzv. zákvas, jehož výsledkem je namnožení kvasinek pro první kvašení.
- Z připravených surovin - vody a kvalitního medu ve správném poměru, uvaříme medný roztok, který je základem pro budoucí medoviny. Při vaření, trvajícím asi jednu hodinu, neustále sbíráme vznikající pěnu. Pěnu tvoří sražené bílkoviny obsažené v medu a divoké kvasinky. Po zchlazení u medného roztoku zkontrolujeme obsah cukru a případně zředíme převařenou vodou na požadovaný obsah cukru. Čím je medný roztok sladší, tím kvašení probíhá déle, výsledná medovina je sladší a má menší obsah alkoholu. K docílení různých příchutí se do medného roztoku dále přidávají různé byliny nebo koření, či jejich kombinace. Každý dle své chuti. Druhou možností je přidání lihového macerátu (koření nebo byliny naložené v lihu) do surové medoviny, tedy po prvním kvašení. První kvašení trvá v délce okolo šesti týdnů a je nutno udržovat stálou teplotu do 28° Celsia. Pokud dochází ke kolísání teploty, kvasinky klesnou ke dnu a medovina je nedokvašená.
- Po skončení prvního kvašení se medovina stočí do čistých nádob, přenese do místnosti nebo sklepa, kde je teplota okolo 10° Celsia. Zde probíhá druhé kvašení, které je ukončeno po dvou měsících.
- Po skončení druhého kvašení se medovina opět stočí do čistých nádob a nechá se zrát po dobu minimálně půl roku. Při tomto procesu se medovina čistí, ke dnu klesají poslední zbytky kvasinek a nečistot. Medovina je pak čirá, má správnou jiskru a získává na kvalitě. Obsah alkoholu u takové medoviny je 12-14%.
Medovina za studena
Medovina vyráběná za studena vzniká kvašením medného roztoku, který vznikne rozmícháním správného poměru vody a kvalitního medu. Roztok se nevaří, nedochází tak ke zničení vitamínů, minerálů, enzymů a dalších látek, obsažených v medu, které tak zůstávají v budoucí medovině. Kvasinky pro výrobu této medoviny musí být určené pro kvašení za studena. Dalším zjednodušením je, že se nepřipravuje několik dní dopředu zákvas, teplota kvašení nemusí být tak vysoká, postačuje okolo 18°-20° Celsia. Další postupy a termíny zůstávají stejné, jako v prvním případě.
Po skončení zrání se medovina stáčí do čistých sklenic a zátkuje. Uchovává se v chladu a temnu. Podává se chlazená s plátkem citronu, možno i jako součást různých koktejlů a drinků. V zimních měsících se ohřívá na teplotu do 55° Celsia.