Propolis

včely

Propolis je směs rostlinných pryskyřic.

Rostlinné pryskyřice včely sbírají z pupenů rostlin a stromů – topolů, jilmů, bříz, olší a dalších. Pryskyřice slouží rostlinám jako ochrana pupenů proti povětrnostním vlivům a nepříznivému životnímu prostředí.

Propolis je látka příjemné vůně, barvy od světle hnědé po tmavě hnědou, v závislosti na stáří. V teple je vláčný, v chladu je tvrdý a křehký. Včely propolis užívají k potahování stěn úlů, k potahování rámků, zpevňování okrajů buněk souší, tmelí jím různé otvory a trhliny. Odpařováním propolis v úle včelám zajišťuje téměř sterilní prostředí bez choroboplodných zárodků. Případného vetřelce v úle, kterého usmrtí a nemůžou ho vynést ven z úlu, potáhnou vrstvičkou propolisu – nabalzámují ho.

Propolis včelař získává seškrabáváním z rámků a stěn úlů, nebo vkládáním sítí na loučky rámků. Oka sítí včely zatmelí a po zmražení se propolis vydrolí. Pokud oka sítě jsou do 1 mm lze získat velmi čistý propolis s minimem včelího vosku. Propolis je ale nutno odebírat pouze ze snůšky během sezony do doby, než se začne s léčením včelstev proti varroáze. Rezidua použitých léčiv se dostávají do propolisu. Na jaře oškrabaný propolis z úlů je nutno zlikvidovat spálením.

Složení propolisu je velmi proměnlivé a téměř každý rok je jiné. Je to dáno druhem rostlin a stromů, které včely při jeho sběru navštěvují. Určitého doložitelného složení se dá dosáhnout homogenizací, kdy se provede smíchání většího množství propolisu a provede se chemická analýza. Vzhledem k jeho proměnlivému složení není propolis využíván v humánní medicíně. Velké užití má ovšem v lidovém léčitelství.

Propolis má antibakteriální, antimykotické, antivirové, antioxidační, dezinfekční, mírně anestetické účinky, působí proti choroboplodným zárodkům, tlumí účinek škodlivého záření na organismus. Podobně, jako u jiných látek může být člověk alergický i na propolis. Citlivost na propolis se zjišťuje potřením vnitřní strany zápěstí nebo předloktí propolisovou tinkturou. Pokud nedojde do 24 hodin k místnímu zarudnutí, nebo tvorbě pupínků, je možné propolis aplikovat dále. Nejčastěji se propolis užívá k výrobě tinktury, která má široké spektrum užití.

Příprava tinktury:
do uzavíratelné skleněné lahve se dá asi 15 g drceného propolisu (velikost vlašského ořechu) a zalije 3 dcl lihu 80%. Propolis se dá zmrazit do ledničky, kde zkřehne a lehce se nadrtí. Líh lze koupit v drogerii. Použije-li se líh s menší koncentrací (slivovice), propolis se vyluhuje méně kvalitně. Sklenici dáme do temna a protřepáváme obsah 3 x týdně. Po třech týdnech obsah přecedíme do čisté sklenice přes gázu. Zbytek po vyluhování vyhodíme!

Užití tinktury:

  • Dezinfekce jakéhokoliv drobného poranění - říznutí, škrábnutí apod. - použije se gáza namočená v propolisové tinktuře. Působí jako dezinfekce a hojí poraněné místo.
  • U popálenin 1. stupně potíráme tinkturou popálené místo – nevytvoří se puchýř, odpařováním lihu dochází ke zchlazení popáleného místa a uplatní se znecitlivující účinek propolisu.
  • Při bolestech v krku, při angínách se do 2 dcl vody dá lžička tinktury a během dne několikrát kloktáme (nevyplivnout, ale spolknout), pro aplikaci lze použít i propolisovou tinkturu ve spray, kde se tinktura stříkne přímo na mandle.
  • Při bolestech zubů se gáza namočená v tinktuře přiloží na bolavý zub
  • Při paradentóze se tinktura užívá k masáži dásní, kloktání a výplachům úst (2 dcl vody+1lžička tinktury).
  • Drobná poranění v dutině ústní – popáleniny od horké potravy, otlaky dásní u špatně sedící zubní protézy, rány po vytržených zubech potíráme několikrát denně gázou namočenou do tinktury, nebo kloktáme tinkturou ve vodě.
  • Vnější opar – opar je nutno nejprve vysušit gázou namočenou v tinktuře, aby se vytvořil strup. Pak se použije mast s propolisem pro vyhojení.
  • Při žaludečníkových vředech a vředech na dvanácterníku se užívá ráno na lačno 1 dcl teplého mléka, do něhož jsme přidali 1 lžičku tinktury
  • Při žaludečních bolestech a neurózách použijeme 1 dcl vody, do níž přidáme 1 lžičku tinktury-po krátké době dojde ke zklidnění
  • Na kuří oka, otlaky přikládáme na noc na postižené místo gázu namočenou v tinktuře a ovážeme.
  • Tinktura se uplatňuje proti streptokokovým a stafylokokovým bakteriím a hnisajícím defektům. Postižené místo se omývá ¼ l převařené vody, do které jsme přidali 5 cl tinktury. V okolí vředu se aplikuje mast s propolisem.
  • Podobně i u bércových vředů, kde se omývá místo okolo vředu. Nikdy otevřená rána.
  • U proleženin potíráme postižené místo tinkturou, rány se brzy vyhojí.
  • Při zánětech horních cest lze inhalovat – do umyvadla dáme ¼ l vřelé vody, 5 cl tinktury, hlavu nad hladinu, přes umyvadlo a hlavu dát ručník a inhalovat dokud je voda teplá.
  • Plísňové onemocnění mezi prsty nohou potíráme tinkturou, na jiných citlivějších partiích se užívá tinktura trochu zředěná vodou
  • Na bradavice se použije placička z propolisu, místo se ováže, nebo přelepí.
  • Na záděry, popraskané paty nebo ruce, ztvrdlou kůži, použijeme mast s propolisem.
  • Při akné propolis čistí pleť, brání dalšímu šíření – viz Pleťové mléko s propolisem.
  • U některých druhů lupenky dochází ke zlepšení stavu používáním tinktury a propolisové masti.
  • Propolis se podává při všech zánětlivých procesech v organismu (infekce ledvin, močových cest, močového měchýře, infekcích zažívacího traktu, katarech).
  • Propolis lze s úspěchem použit při léčbě tuberkulózy jako podpůrný prostředek užívaných léčiv.
  • V obecné rovině vede preventivní užívání propolisu ke zvýšení imunity.

Literatura: Veselý a kolektiv – Včelařství
MUDr. Jana Hajdůšková – Včelí produkty očima lékaře
MUDr. Bohuslav Handl – Včelí produkty ve výživě člověka a v lékařství

Svíčky ze včelího vosku

Vyrábíme svíčky lité do forem, ktere hoří jasným plamenem a šíří jemnou vůni.svíčky

Svíčky si můžete objednat
v našem e-shopu