Rostlinné pryskyřice včely sbírají z pupenů rostlin a stromů – topolů, jilmů, bříz, olší a dalších. Pryskyřice slouží rostlinám jako ochrana pupenů proti povětrnostním vlivům a nepříznivému životnímu prostředí.
Propolis je látka příjemné vůně, barvy od světle hnědé po tmavě hnědou, v závislosti na stáří. V teple je vláčný, v chladu je tvrdý a křehký. Včely propolis užívají k potahování stěn úlů, k potahování rámků, zpevňování okrajů buněk souší, tmelí jím různé otvory a trhliny. Odpařováním propolis v úle včelám zajišťuje téměř sterilní prostředí bez choroboplodných zárodků. Případného vetřelce v úle, kterého usmrtí a nemůžou ho vynést ven z úlu, potáhnou vrstvičkou propolisu – nabalzámují ho.
Propolis včelař získává seškrabáváním z rámků a stěn úlů, nebo vkládáním sítí na loučky rámků. Oka sítí včely zatmelí a po zmražení se propolis vydrolí. Pokud oka sítě jsou do 1 mm lze získat velmi čistý propolis s minimem včelího vosku. Propolis je ale nutno odebírat pouze ze snůšky během sezony do doby, než se začne s léčením včelstev proti varroáze. Rezidua použitých léčiv se dostávají do propolisu. Na jaře oškrabaný propolis z úlů je nutno zlikvidovat spálením.
Složení propolisu je velmi proměnlivé a téměř každý rok je jiné. Je to dáno druhem rostlin a stromů, které včely při jeho sběru navštěvují. Určitého doložitelného složení se dá dosáhnout homogenizací, kdy se provede smíchání většího množství propolisu a provede se chemická analýza. Vzhledem k jeho proměnlivému složení není propolis využíván v humánní medicíně. Velké užití má ovšem v lidovém léčitelství.
Propolis má antibakteriální, antimykotické, antivirové, antioxidační, dezinfekční, mírně anestetické účinky, působí proti choroboplodným zárodkům, tlumí účinek škodlivého záření na organismus. Podobně, jako u jiných látek může být člověk alergický i na propolis. Citlivost na propolis se zjišťuje potřením vnitřní strany zápěstí nebo předloktí propolisovou tinkturou. Pokud nedojde do 24 hodin k místnímu zarudnutí, nebo tvorbě pupínků, je možné propolis aplikovat dále. Nejčastěji se propolis užívá k výrobě tinktury, která má široké spektrum užití.
Příprava tinktury:
do uzavíratelné skleněné lahve se dá asi 15 g drceného propolisu (velikost vlašského ořechu) a zalije 3 dcl lihu 80%. Propolis se dá zmrazit do ledničky, kde zkřehne a lehce se nadrtí. Líh lze koupit v drogerii. Použije-li se líh s menší koncentrací (slivovice), propolis se vyluhuje méně kvalitně. Sklenici dáme do temna a protřepáváme obsah 3 x týdně. Po třech týdnech obsah přecedíme do čisté sklenice přes gázu. Zbytek po vyluhování vyhodíme!
Užití tinktury:
Literatura: Veselý a kolektiv – Včelařství
MUDr. Jana Hajdůšková – Včelí produkty očima lékaře
MUDr. Bohuslav Handl – Včelí produkty ve výživě člověka a v lékařství
Vyrábíme svíčky lité do forem, ktere hoří jasným plamenem a šíří jemnou vůni.